Banner Prometej

Banner mojCuker

09. November 2020

Prihaja svetovni dan diabetesa

Ljubljana, 9. november 2020 (MOREL)- »Sladkorno bolezen, predvsem tipa 2, se da z zdravim življenjskim slogom, s skrbjo za primerno telesno težo in rednim gibanjem preprečiti oziroma odložiti na poznejše obdobje. Pri tem je seveda izrednega pomena pravočasno prepoznavanje bolezni in pravočasno zdravljenje, takoj ko se bolezen pojavi,« je izpostavil  Boštjan Martinc, nacionalni koordinator farmacevtske skrbi v Lekarniški zbornici Slovenije, ob prihajajočem svetovnem dnevu diabetesa. Letos ga bomo obeležili v soboto, 14. novembra. Moto letošnjega dne: Medicinske sestre spreminjajo pogled na sladkorno bolezen, saj ljudje, ki živijo s sladkorno boleznijo, potrebujejo podporo pri razumevanju njihovega stanja in načina življenja s sladkorno boleznijo. V Sloveniji so ob zdravniku družinske medicine in ob diabetologu je vedno prisotne dostopne, pripravljene poslušati in svetovati.  Dva dni prej pa bo potekala tudi nacionalna telekonferenca o sladkorni bolezni 2020. Pripravila jo bo koordinativna skupina za Nacionalni program obvladovanja sladkorne bolezni pri ministrstvu za zdravje, katerega aktivni član je tudi Lekarniška zbornica Slovenije.

V osnovi je diabetes kronična bolezen, pri kateri je okvarjen metabolizem krvnega sladkorja. Do bolezni pride zaradi popolnega ali delnega pomanjkanja inzulina, lahko pa tudi zaradi zmanjšane občutljivosti telesnih celic na delovanje inzulina. Poznamo sladkorno bolezen tipa 1 in tipa 2, sladkorno bolezen v nosečnosti ter druge. Diabetes tipa 1 se pogosto pojavi pri otrocih ali mlajših odraslih. Sladkorna bolezen tipa 2 se razvija postopoma, lahko tudi več let. Navadno se pojavi v poznejšem življenjskem obdobju, najpogosteje pri ljudeh s čezmerno telesno težo in nezdravim življenjskim slogom ter je lahko dedno pogojena.

»Pri zdravljenju sladkorne bolezni je zelo pomembna usklajena oskrba bolnika s strani vseh zdravstvenih in drugih strokovnjakov. Lekarne in farmacevtski strokovni delavci imamo v tej verigi izjemno pomemben člen. Lahko rečem, da igramo multidisciplinarno vlogo. Zagotavljamo redno preskrbo z zdravili in medicinskimi pripomočki, prav tako svetujemo o učinkovitem zdravljenju z zdravili in pravilni uporabi medicinskih pripomočkov. Za sladkorne bolnike že vrsto let izvajamo posebej usmerjeno usposabljanje magistrov farmacije, moderatorjev farmacevtske skrbi za poglobljeno svetovanje in spremljanje sladkornih bolnikov v lekarni,« je še poudaril Boštjan Martinc.

Bolniki pri zdravljenju potrebujejo zdravila, medicinske pripomočke in različne nasvete. »To v prvi vrsti omogočajo lekarne, ki so bile in so v času epidemije korona virusa ves čas dostopne ljudem. Ob upoštevanju ukrepov za zajezitev okužbe s korona virusom so se organizirale na način, da pacientom v največji meri nudijo zaščito in hkrati tudi nadalje strokovno farmacevtsko obravnavo s svetovanjem. Obiskovalci v lekarne vstopajo posamično, z obvezno uporabo zaščitne maske, razkuževanjem rok in upoštevanjem varnostne razdalje. Organizacija dela v lekarni je prilagojena za ohranjanje zdravja zaposlenih in uporabnikov na način, da je preskrba z zdravili ves čas optimalna. S tem izkazujemo našo veliko skrb za dostopnost do lekarn in skrb za zdravje ter zaščito obiskovalcev,« je še dodal Boštjan Martinc, nacionalni koordinator farmacevtske skrbi v Lekarniški zbornici Slovenije. (konec)