Ljubljana, 16. januar 2014 (MOREL)– Poslovni odbor UKC Ljubljana je na zadnji seji razpravljal o v zadnjem času medijsko zelo izpostavljeni problematiki korupcije v zdravstvu in sprejel sklep, da se njihova izjava posreduje javnosti. Obravnaval je vrsto ukrepov, ki jih je vodstvo UKC Ljubljane za preprečevanje korupcije že uvedlo, kot tudi dodatne ukrepe, ki naj bi poslovanje UKC Ljubljana še jasneje umestili v družbena prizadevanja za izkoreninjenje korupcije v zdravstvu.
Ob tej razpravi je Poslovni odbor (PO) izrazil ogorčenje nad javno izjavo predstavnika Iniciative zdravnikov, da »ima predsednica vlade idealno priložnost, da pokaže, ali je del mafije, ki vlada zdravstvu, ali pa bo sama postavila ministra za zdravje in obračunala s to mafijo«.
Stališče PO je sledeče: nihče ne zanika ali marginalizira problema korupcije v zdravstvu, vendar to nikakor ni primarna težava slovenskega zdravstva, še manj zdravništva. Zdravstva ne obvladuje »mafija« in niso vsi zaposleni v zdravstvu koruptivni kar počez.
Problemi zdravstva so v nedorečenih in neustreznih sistemskih rešitvah, financiranja, organiziranosti in izvajanja dejavnosti zdravstva, zdravstvene mreže, vendar na nivoju strokovno-političnih (sistemskih) odločitev ne pride do ustreznih, nujno potrebnih sprememb, tudi na področju financiranja zdravstvene dejavnosti.
Eden ključnih problemov je, da v Sloveniji na prebivalca za zdravstvo namenimo dvakrat manj denarja kot razvite članice EU, kar vse zdravstvene delavce potiska v kot.
UKC Ljubljana ima v zadnjih 2 letih skupno 25 mio EUR manj prihodkov s strani zdravstvene zavarovalnice, in to ob povečanem številu pacientov in zahtevnejših obravnavah.
Sredstev za investicije, tako v objekte kot tudi opremo, je nepojmljivo malo in zato počasi, a konstantno zgubljamo visoko strokovno pozicijo v domačem mednarodnem prostoru, ki jo je UKC Ljubljana in s tem slovensko zdravstvo uspešno gradilo leta. Z zastarelo opremo in pomanjkanjem sredstev za delo, bodo slej ko prej soočeni bolniki, kar je v nasprotju s poslanstvom UKC Ljubljana.
Omejitev zaposlovanja v zdravstvu je nespameten linearni ukrep, ki na dolgi rok ne prinaša rešitev.
Ob sedanji finančni situaciji žal postajajo donacije eden ključnih virov za strokovno usposabljanje,praktično edina možnost, da lahko našim strokovnjakom omogočimo izobraževanje v tujini, s čimer pa seveda omogočimo tudi sprotno spremljanje razvoja stroke v svetu. Našim strokovnjakom pa je na ta način omogočena predstavitev lastnih raziskovalnih dosežkov in uveljavitev našega znanja v tujini.
Tudi vlaganje v medicinsko opremo in investicijsko vzdrževanje objektov v upravljanju UKC Ljubljane je v precejšnji meri že vezano na sredstva donacij. Zato problematiziranje donacij s strani (tudi) dobaviteljev zahteva resen razmislek tako na sistemski kot tudi na ravni posameznega zdravstvenega zavoda.
Osnovno vodilo UKC Ljubljana je ponuditi bolnikom najboljšo možno oskrbo. In to počnemo vsak dan, dan za dnem. Prepričani smo, da je najboljša oskrba možna le skozi transparentno in odprto poslovanje, za kar si bomo prizadevali tudi v prihodnje. Člani PO so izrazili tudi presenečenje nad javno izjavo nekdanje strokovne direktorice v intervjuju v Poletu. Strokovna direktorica je v svojem mandatu, v času, ko se je UKC Ljubljana soočal z najtežjimi pogoji poslovanja od osamosvojitve dalje, korektno opravljala svoje naloge strokovne direktorice in nikoli njeni sodelavci niso imeli vtisa, kaj šele razloge verjeti, da jo pestijo problemi, o katerih smo brali v Poletu.
Prav že uvedeni sprejeti ukrepi in tudi konkretni postopki v okviru preprečevanja korupcije v UKC Ljubljana navedeno izjavo demantirajo, ob upoštevanju dejstva, da je funkcija strokovnega direktorja še kako pomemben člen v protikorupcijskih prizadevanjih. To so sporočili iz UKC Ljubljana. (konec)