Med rake prebavil uvrščamo rake požiralnika, želodca, jeter, žolčnika in žolčevodov, trebušne slinavke ter debelega črevesa in danke. Čeprav drži, da je rak bolezen starejših in se večina rakov pojavlja po 65. letu, pa zboleva tudi vse več mlajših od 50. leta. Prav zato je zelo pomembno, da smo pozorni na svoje telo in se ob spremembah znamo pravilno in hitro odzvati.
»Raki prebavil lahko zelo zahrbtni, predvsem pa dolgo časa ne povzročajo večjih težav. Če pri sebi opazite slabo počutje, slabost, utrujenost, če nepojasnjeno izgubljate telesno težo, težko požirate hrano, se vam je spremenila prebava, če je vaše blato črno ali zelo svetlo, skoraj sivo, če na njem opazite kri, če je urin zelo temen, če čutite bolečine v trebuhu ali na sredini hrbta, ne odlašajte z obiskom pri zdravniku, zlasti če težave trajajo več kot 14 dni,« je svetovala Ivka Glas, predsednica Združenja EuropaColon Slovenija in dodala, da raki prebavil sodijo med rake, ki zelo radi metastazirajo ali zasevajo v oddaljene organe, prav zato je zgodnje odkrivanje še toliko pomembnejše.
Pri odkrivanju raka debelega črevesa in danke, najpogotejšega med raki prebavil in sicer, ima zelo pomembno vlogo presejalni program Svit. Ta je namenjen vsem Slovenkam in Slovencem v starostni skupini od 50 do 74 let. V Združenju EuropaColon Slovenija vse ljudi v tej starostni skupini spodbujamo, da se presejanja udeležujejo redno na dve leti. Udeležba v programu presejanja je brezplačna, neboleča, preprosta in precej natančna, predvsem pa nam lahko reši življenje. Zavedati se namreč moramo, da je rak debelega črevesa in danke tih in pogosto dolgo ne povzroča večjih težav, zato nam lahko prav preiskava vzorca blata reši življenje, če se izkaže, da imamo raka. Obenem program Svit lahko odkriva tudi predrakave spremembe, kar je velika prednost pred drugimi oblikami raka, zato je redno sodelovanje v programu še dodatno pomembno!
Za druge rake prebavil za zdaj nimamo presejalnih programov, zato velja priporočilo samoopazovanja in takojšnjega obiska pri zdravniku, če pri sebi opazimo zgoraj opisane znake, zlasti če trajajo več kot 14 dni. To je zapisala Maja Južnič Sotlar. (konec)