Ljubljana (MOREL) – Psoriaza oziroma luskavica je danes bolezen, s katero je mogoče kakovostno živeti, vendar pa je še vedno zelo stigmatizirana, zato jo bolniki pogosto skrivajo in ne poiščejo zdravstvene oskrbe. »Ker pri nezdravljeni psoriazi v telesu lahko tlijo tudi različne druge težave in ker danes lahko učinkovito pomagamo tudi bolnikom s hujšimi oblikami te bolezni, vsem toplo svetujem pravočasen obisk pri zdravniku,« je na novinarski konferenci pred svetovnim dnevom psoriaze, ki ga obeležujemo 29. oktobra, poudaril dermatolog Tomaž Lunder z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.
Letošnje sporočilo ob svetovnem dnevu psoriaze »Združeni v razumevanju psoriaze« želi opozoriti na pomen obravnave in razumevanja bolezni s ciljem zmanjševanja stigme, ki kljub neomejenemu dostopu do informacij in znanj zaznamuje to bolezen. Zato je prof. dr. Lunder najprej poudaril, da luskavica ni nalezljiva: »To je namreč najpogostejši predsodek v družbi. Predsodke povzročajo predvsem vidne spremembe na koži, ki pač niso estetske.«
Pravzaprav govorimo o psoriatični bolezni, ki zajema psoriazo, slovenski izraz zanjo je luskavica, in psoriatični artritis, ki je pogosta posledica psoriaze. Psoriaza je kronična vnetna bolezen, povezana z okvaro imunskega sistema. »Najpogosteje se pojavi med 25. in 40. letom, izjemoma lahko tudi v zgodnjem otroštvu ali visoki starosti, a zelo redko. Verjetnost, da jo bomo imeli, je večja, če jo ima nekdo od našega ožjega sorodstva. Je namreč gensko pogojena – obstaja več deset genov, ki naj bi bili odgovorni za razvoj luskavice. Luskavico ima od 2 do 3% prebivalstva. Ocenjujemo, da je v Sloveniji okoli 40.000 bolnikov, žal pa niso vsi diagnosticirani in spremljani,« je poudaril Lunder. Več o tem