- Nadomestila zaradi začasne zadržanosti od dela
Zaradi poenostavitve postopkov ter različnih pridobitev za vse deležnike se določa obveznost elektronskega vlaganja zahtev za povračilo izplačanega nadomestila (v nadaljevanju: eZahtevki) prek informacijskega sistema SPOT za delodajalce, ki so vpisani v Poslovni register Slovenije. Vlaganje eZahtevkov prek informacijskega sistema SPOT je omogočeno že od leta 2017, vendar ker ta način vlaganja ni obvezen, se veliko število poslovnih subjektov še ni odločilo za njegovo uporabo in še vedno vlagajo zahtevke ročno, v papirni obliki. Predvsem manjši poslovni subjekti so se že prilagodili in vlagajo eZahtevke prek portala SPOT, medtem ko mnogi večji poslovni subjekti vlagajo zahtevke še ročno. Tako je ZZZS v letu 2020 v fizični obliki prejel 184.611 zahtevkov poslovnih subjektov (od skupaj vloženih 329.242 zahtevkov) za 647.585.782 obračunov od skupaj 961.837 obračunov (na enem zahtevku je lahko več obračunov – za več različnih delavcev). Število eZahtevkov se iz leta v leto sicer povečuje, vendar še vedno večina poslovnih subjektov ne uporablja tega načina. Načrtovano obvezno vlaganje predstavlja nadgradnjo obstoječega prostovoljnega vlaganja in smiselno digitalizacijo po uvedbi elektronskega bolniškega lista, ki ga delodajalci obvezno prevzemajo preko portala SPOT že od februarja 2020 dalje.
Vlaganje eZahtevkov prek sistema SPOT prinaša številne prednosti, ključne pa so naslednje:
- omogoča se elektronski vnos zahtevka in pripadajočih obračunov prek elektronskega obrazca na portalu SPOT. S tem se manjšim delodajalcem, ki za obračun plač in nadomestil uporabljajo preprostejše informacijske rešitve, omogoči sodobna elektronska pot komunikacije z zavodom;
- omogoča se uvoz podatkov za zahtevek in obračun iz izvornih računovodskih aplikacij (spletni vmesnik). Vmesnik je zelo koristen za velike delodajalce, saj odpade potreba po večkratnem ročnem vnosu podatkov;
- omogoča se preverjanje vnesenih podatkov obračuna še pred oddajo zahtevka in informativni izračun nadomestila za posamezen obračun. S to funkcionalnostjo se omogoči delodajalcu, da ob vnosu podatkov s pomočjo formalnih in logičnih kontrol čim bolj zmanjša možnost napak pri vnosu. Prav tako se zmanjšajo napake na strani zavoda, saj ni potrebno ročno pretipkavanje podatkov, ki jih poda delodajalec, v interno računalniško aplikacijo;
- omogoča se pregledovanje vloženih zahtevkov. Delodajalec, ki je vložil zahtevek za refundacijo, lahko kadar koli sam preveri, v kakšnem statusu je zahtevek in za katere obračune je bilo izvedeno plačilo. Delodajalec ima vpogled tudi v priznane refundacije v preteklih obdobjih, tudi pred prehodom na elektronsko vlaganje zahtevkov.
Obvezno vlaganje eZahtevkov za delodajalce, ki so vpisani v poslvni register Slovenije, bo dokončno uvedeno s 1. januarjem 2023. Gre za skrajni rok za vključitev delodajalcev v sistem SPOT, do takrat pa naj bi se poslovni subjekti postopoma vključevali v oddajanje eZahtevkov.
Ocenjene finančne posledice sprememb
Zaradi širitev pravice do medicinskih pripomočkov bodo odhodki ZZZS dejansko višji za približno 5,912 milijona evrov letno (dodatno se bodo za 656.000 evrov povečali tudi odhodki iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja), zaradi širitev pravice do zdraviliškega zdravljenja pa bodo odhodki ZZZS višji za 10.000 evrov (dodatno se bodo za 20.600 evrov povečali tudi odhodki iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja).
Uveljavitev Sprememb in dopolnitev Pravil
Nekatere določbe Sprememb in dopolnitev Pravil se začnejo uporabljati z zamikom zaradi časa, ki je potreben za prilagoditve informacijskih sistemov pri ZZZS, izvajalcih zdravstvenih storitev, dobaviteljih medicinskih pripomočkov in delodajalcih ter zaradi uskladitve nižjih aktov.
Tako se trajna napotnica za kronične bolezni uvaja 3 mesece po uveljavitvi Sprememb in dopolnitev Pravil (avgusta 2021), nova ureditev pravice do nekaterih medicinskih pripomočkov se uvaja od 1.11.2021 dalje, obvezno elektronsko vlaganje zahtevkov za nadomestila pa se uvaja od 1. 1. 2023 dalje.
To so sporočili iz ZZZS. (konec)