Fizioterapije v Zdravstvenem domu Ljubljana so od leta 2011, ko je pridobljen certifikat za vodenje kakovosti ISO 9001:2015 pričele meriti kakovost izvedenih storitev s pomočjo kazalnikov kaovosti. Kazalnik kakovosti izvedenih storitev na nivoju ZDL se meri s temeljnimi postopki v fizioterapiji. Temeljni postopki so metode rehabilitacije, ki temeljijo na izboljšanju funkcije prizadetega posameznika. Nalogi fizioterapevtov sta celostna obravnava in izboljšanje funkcije, kar je cilj uspešne rehabilitacije. Since 2011, when the ISO 9001:2015 quality management certificate was obtained, the physiotherapists in the Ljubljana Health Center have started measuring the quality of the services provided with the help of quality indicators. The quality indicator of performed services at the ZDL level is measured by basic procedures in physiotherapy. Basic procedures are rehabilitation methods based on improving the function of the affected individual. The tasks of physiotherapists are holistic treatment and improvement of function, which is the goal of successful rehabilitation. 6

Kakovost na področju fizioterapije


Kakovost na področju fizioterapije se je povzpela na višjo raven, odkar je Zdravstveni dom Ljubljana (ZDL) pridobil certifikat za vodenje sistema kakovosti ISO 9001:2015 in polni certifikat CAF. Od leta 2011 s pridobljenimi certifikati našim pacientom zagotavljamo še kakovostnejše zdravstveno varstvo na primarnem nivoju v slovenskem zdravstvu. V želji po še večjem doprinosu k zadovoljstvu zaposlenih v ZDL smo pridobili tudi certifikat Družini prijazna organizacija, ki vpeljuje ukrepe, katerih cilj je izboljšanje upravljanja delovnih procesov ter kakovosti delovnega okolja za boljše usklajevanje poklicnega in družinskega življenja zaposlenih. Sistem vodenja kakovosti predstavlja prizadevanja vseh zaposlenih v ZDL za izboljšanje kakovosti in varnosti obravnave uporabnikov naših storitev ter delovnega okolja za zaposlene. Od uvedbe naprej je realizirana večina zastavljenih ciljev na področju kakovosti, od izvedbe notranje in zunanje presoje, sestankov Komisije za kakovost, organizacije Dnevov kakovosti, obvladovanja dokumentacije, nove ocene tveganj in analize neželenih dogodkov do ugotavljanja zadovoljstva zaposlenih in pacientov. Kontinuirano so potekale aktivnosti tudi v okviru DPO in CAF. V letu 2023 so bili izvedeni Dnevi kakovosti za vodje posameznih služb, ki so potekali pod geslom »Kakovost so naši zaposleni«. Izobraževanje je bilo namenjeno pridobivanju novih znanj s področja kakovosti in varnosti ter vodenja, s poudarkom na komunikaciji, organizaciji dela, varnosti, učinkovitosti, odgovornosti in motivaciji. Dnevi kakovosti so bili posvečeni predvsem ozaveščanju o načelih kakovosti, socialnemu mreženju in širjenju dobrih praks. S sistemi kakovosti se sistematično seznanjajo vsi novo zaposleni v sklopu uvodnega seminarja.

FIZIOTERAPEVT

V Sloveniji imamo največ fizioterapevtov zaposlenih v javni zdravstveni mreži, ki pokriva primarni, sekundarni in terciarni zdravstveni nivo. Zunaj javne zdravstvene mreže pa se število fizioterapevtov zasebnikov s koncesijo in brez koncesije iz leta v leto povečuje. Staranje populacije, pasiven način življenja delovno aktivne populacije in večja ozaveščenost aktivnega prebivalstva zahtevajo večjo dostopnost do fizioterapevta, saj je njegova vloga v zdravstvenem sistemu čedalje pomembnejša. Vsi fizioterapevti so vpisani v register zdravstvenih delavcev in sodelavcev, ki ga določa Zakon o zdravstveni dejavnosti (Uradni list RS, št. 23/5). Zakon določa, da smejo zdravstveni delavci in zdravstveni sodelavci razen zdravnikov samostojno opravljati delo v zdravstveni dejavnosti po končani pripravniški dobi in opravljenem strokovnem izpitu, torej po pridobljeni poklicni kvalifikaciji. Poleg tega morajo biti za samostojno opravljanje dela v zdravstveni dejavnosti izvajalci posameznih zdravstvenih poklicev oziroma s posameznih področij vpisani v register in imeti veljavno licenco (šesti odstavek 64. člena ZZDej).
Fizioterapevti v Sloveniji lahko samostojno opravljajo fizioterapevtsko dejavnost le, če so diplomirani ter so opravili pripravništvo in strokovni izpit. Poklic je reguliran tako, da morajo biti vsi izvajalci fizioterapevtskih storitev vpisani v Register fizioterapevtov, ki ga vodi Ministrstvo za zdravje (MZ). Posebej se na MZ vodita tudi Register zasebnih fizioterapevtov in Register fizioterapevtov s specialnimi znanji. Fizioterapevtske storitve javnega značaja so dostopne le na osnovi delovnega naloga, ki ga napiše zdravnik. To je tako imenovani posredni dostop do fizioterapevta. Na primarni ravni bolnike na fizioterapijo napoti družinski zdravnik ali pa specialist, na primer ortoped, nevrolog, fiziater idr. Neposredni dostop, kjer se pacient sam odloči za obisk fizioterapevta, pa je mogoč pri fizioterapevtih zasebnikih in ponekod v javni mreži, kjer so ponujene samoplačniške storitve. Od 1. 1. 2014 je v ambulantnih fizioterapijah na primarnem zdravstvenem nivoju uveden obračunski model, ki je prinesel večjo avtonomnost fizioterapevtom in omogočil kakovostnejšo obravnavo pacientov. Fizioterapevti na primarnem nivoju so dobili kompetence pri odločanju izbire posameznih terapij, ki so jih prej izvajali po predpisu zdravnika. Nov obračunski model ni prinesel samo večje avtoritete fizioterapevtom, temveč tudi obvezno pisanje fizioterapevtskih poročil. Fizioterapevtska poročila obsegajo začetno in končno oceno stanja pacienta ter vse postopke, ki jih je bil pacient med obravnavo deležen. Fizioterapevtsko poročilo je povratna informacija zdravniku, ki je pacienta napotil na terapijo. Fizioterapevtska poročila pa niso samo povratna informacija zdravniku, služijo tudi sledljivosti in boljši komunikaciji med zdravstvenimi delavci, saj so dostopna tudi ostalim fizioterapevtom. Shranjena so v digitalni obliki in do njih imajo dostop osebni zdravnik, fizioterapevt in pacient preko portala eZdravje.

FIZIOTERAPIJA V ZDRAVSTVENEM DOMU LJUBLJANA

V fizioterapiji v ZDL je zaposlenih približno 70 diplomiranih fizioterapevtov, in sicer v centrih za krepitev zdravja, ambulantni fizioterapiji in razvojnih ambulantah. Fizioterapevti s specialnimi znanji so zaposleni v ambulantni fizioterapiji in razvojnih ambulantah. Večina fizioterapevtov je izobraženih za notranjega presojevalca v ZDL, kar pomeni, da so del ekipe, ki skrbi za sistem kakovosti. Fizioterapije so od leta 2011, ko je ZDL pridobil certifikat za vodenje sistema kakovosti ISO 9001:2015, bile deležne notranje in zunanje presoje. V poročilih presoj so zabeležena priporočila, ki se nanašajo na dokumentiranje, arhiviranje, krožke kakovosti, soglasja pacientov, ravnanje z odpadki in upravljanje aparatur. Dokumentiranje v fizioterapiji se nanaša poleg beleženja izvedenih postopkov, ki so del fizioterapevtskega poročila, še na administrativno delo, vezano na paciente: dokumentiranje naročanja, prenaročanje pacientov in komunikacije preko elektronske pošte. Poleg dela s pacienti pa je dokumentirana vsaka oblika razkuževanja, čiščenja in vzdrževanja aparatur. Vse aparature, ki se uporabljajo za terapevtske namene, so redno servisirane in testirane enkrat na leto. Pojasnila glede uporabe, indikacije in kontraindikacije ter delovanja posameznih aparatur so pojasnjena na vidnem mestu v bližini aparature. Vsak fizioterapevt pa je izobražen za uporabo aparatur v ambulantni fizioterapiji, kar potrjuje tudi z lastnoročnim podpisom. Krožki kakovosti so strokovni prispevki, ki jih posamezni fizioterapevt predstavi fizioterapevtskemu timu. Vsak izmed fizioterapevtov v ZDL je dolžan dvakrat na leto predstaviti krožek kakovosti. Običajno gre za strokovne prispevke z izobraževanj, ki so jih posamezniki deležni med svojim izobraževanjem. Krožek kakovosti je zapisan v pisni obliki in je shranjen na mestu, ki je dostopno vsem članom fizioterapevtskega tima. Vsak od fizioterapevtov pozna sisteme kakovosti v ZDL, saj je na uvodnem seminarju, namenjenem novo zaposlenim, o tem seznanjen. Poleg presojanja kakovosti so fizioterapevti deležni tudi internih strokovnih nadzorov, ki se izvajajo naključno. Interni strokovni nadzor je potrjen na komisiji za fizioterapijo; natančno so določeni datumi in člani komisije. Po izvedbi pa se poda poročilo internega strokovnega nadzora, ki ga sestavi komisija. Fizioterapevti ZDL so mentorji študentom fizioterapije ter pripravnikom fizioterapije in kineziologije. Leta 2023 je ZDL prejel priznanje Fakultete za zdravstvene vede Angele Boškin za naj mentorje v fizioterapiji.

KAKO SMO LAHKO ŠE BOLJŠI

Ostaja večno vprašanje, kdo je najboljši in najkakovostnejši izvajalec zdravstvenih storitev, tudi na področju fizioterapije. V zadnjih letih se je število študijskih programov na različnih fakultetah pomnožilo, zato pomanjkanja kadra na področju fizioterapije še ni čutiti. Število zasebnikov s koncesijo in brez koncesije se povečuje, vendar nadzora nad izvedbo kakovosti storitev ni. V Sloveniji ne obstaja komisija ali organ, ki bi nadziral kakovost izvedenih storitev fizioterapevtov zasebnikov. Zasebniki, ki imajo koncesijo, so dolžni pisati fizioterapevtska poročila, ki so dostopna na portalu eZdravje. Kazalnik kakovosti izvedenih storitev na nivoju ZDL se meri s temeljnimi postopki v fizioterapiji. Temeljni postopki so metode rehabilitacije, ki temeljijo na izboljšanju funkcije prizadetega posameznika. Temeljni postopki zajemajo različne tehnike kinezioterapije, manualne terapije, različne mišično-skeletne tehnike (Cyriax, koncept Maitland, tehnika McKenzie ...), edukacijo, ergonomijo in motivacijo pacienta. Vsi temeljni postopki so obračunani v sklopu vrste fizioterapevtske obravnave, zato je delež le-teh nadzorovan in sledljiv. Vsak fizioterapevt v ZDL je dolžan spremljati mesečno in letno realizacijo plana ter delež temeljnih postopkov. Razširjen strokovni kolegij fizioterapevtov Slovenije (RSK) je najvišji strokovni organ na področju fizioterapije pod okriljem Ministrstva za zdravje. RSK ima podatke o izvajanju storitev fizioterapevtov na primarnem nivoju ter podatke o planu in realizaciji storitev v fizioterapiji. RSK nima pooblastil za izdajanje ukrepov v primeru kršitev, izda lahko le priporočila. V prevedenem pomenu to pomeni, da lahko vsak fizioterapevt na osnovi znanja in izkušenj sam izbira metode in tehnike, ki jih bo uporabil za doseganje cilja rehabilitacije. Presoja, ali se bo odločil za temeljne postopke v fizioterapiji ali podporno terapijo, je odločitev fizioterapevta. Naši uporabniki so najboljši ocenjevalci naših storitev, in kot vemo, še vedno velja da »se dobro blago samo hvali«, kar pomeni, da je kakovost fizioterapevtskih storitev v ZDL na visoki ravni. Prepoznavnost ni znana samo našim uporabnikom, temveč tudi njihovim zdravnikom, ki k nam napotujejo paciente. Prepoznavnost fizioterapevtskih poročil fizioterapevtov ZDL je opazna tudi med zdravniki zunaj Ljubljanske regije. Veliko pacientov je pripravljeno dlje čakati na obravnavo, da so deležni kvalitetne obravnave, kot pa pristati na krajšo čakalno dobo in manj kvalitetno obravnavo.
ZDL si je za temeljni cilj za leti 2025 in 2026 skupaj z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) zadal evidenčno in postopno uvajanje ter nadgradnjo, širitev in uporabo kazalnikov kakovosti v obračunske modele za dejavnosti, za katere bo MZ pripravilo ustrezno prevedene in validirane ter informatizirane kazalnike kakovosti. Za zaključek naj poudarim, da je za kakovost storitev in zadovoljstvo s fizioterapijo v ZDL poskrbljeno, saj to dokazujemo z rezultati anonimnih anketnih vprašalnikov in pohvalami, ki so jih fizioterapevti deležni. Naši nalogi sta celostna obravnava in izboljšanje funkcije, kar je cilj uspešne rehabilitacije.

mag. Slađana Božić, dipl. fiziot., pred.,
Zdravstveni dom Ljubljana
Banner Proloco Medico
Banner Maryna's quilt studio

Banner mojCuker

Več revij